Okolie

Termálne kúpalisko Podhájska & Wellness centrum Aquamarin /3km/

web: www.tkpodhajska.sk

"Slovensko má more." Voda z prameňa nachádzajúceho sa v obci Podhájska je unikátom porovnateľným s vodou z Mŕtveho mora. Pochádza ešte z treťohorného žriedla. V jeho spodných vrstvách našli zuby rýb, peľové zrnká a ďalší vtedajší biologický materiál. Podložie žriedla patrí do relatívne mladej tektonickej oblasti, aktívnej ešte v minulom storočí. Vďaka nemu sa voda ohrieva a s teplotou približne 80°C vystupuje na zemský povrch.

Slaná termálna voda z Podhájskej pôsobí liečivo na ľudí s problémami priedušiek a chorobami dýchacích ciest. Vo vode sa vyskytuje prvok lítium, ktorý napomáha liečbe dny, ďalej sú to jodidy, ktoré stimulujú štítnu žľazu. Vo vode sú zastúpené zlúčeniny vápnika pôsobiace na doliečenie zlomenín, ďalej sú to bromidy zmierňujúce bolestivé stavy. Termálna voda svetového unikátu dobre pôsobí na ľudí trpiacich reumatizmom, cievnymi a kĺbovými ochoreniami, pretrvávajúcimi bolesťami chrbtice.

V okolí termálneho kúpaliska Podhájska je pestrá ponuka ubytovania v penziónoch, hoteloch, chatách, apartmánoch, či privátoch. Odporúčame Vám Penzión LISKA**.

Súčasťou kúpaliska je aj novovybudované wellness centrum Aquamarín.

okolie-images

Kúpalisko Štrand Nové Zámky /20km/

web: www.kupaliskonz.sk

V areáli termálneho kúpaliska Štrand sa nachádza široký výber bazénov. Plavecký bazén, bazén pre menej zdatných plavcov, pokojový bazén, relaxačný bazén s chrličom vody. Pre deti sú pripravené tri atypicky tvarované kruhové bazény a okrem toho je k dispozícii aj tobogan s dojazdovým bazénom. Teplota vody v bazénoch je udržiavaná v rozmedzí 26-32°C, v závislosti od typu bazénu. Kúpalisko okrem oddychu ponúka aj rôzne športovo-rekreačné aktivity

okolie-images

Rekreačný komplex Vadaš Thermal*** Štúrovo /65km/

web: www.vadas.sk

Štúrovo je predovšetkým kúpeľným mestom. Svojou kapacitou nad 10.000 návštevníkov, bazénmi rôznej veľkosti, krytou plavárňou, novými radmi bufetov i možnosťou športovania ponúka ideálne podmienky na oddych milovníkom vody a slnka. Na kúpalisku nájdete vonkajšie a kryté bazény, medzi nimi masážny bazén, vonkajší sedací bazén s celoročnou prevádzkou a jedinečný bazén s umelým vlnobitím na Slovensku, Lagúna s rozlohou 3800 m2. Naše bazény sú zásobované termálnou vodou z hĺbky 130 m a jej výstupná teplota dosiahne 39 °C.

okolie-images

Rekreačné zariadenie Margita - Ilona /30km/

web: www.margita-ilona.sk

Rekreačné zariadenie Margita - Ilona (kemping - kúpalisko - športoviská - relax) leží na rozhraní Podunajskej nížiny a Štiavnických vrchov. Okolie tvorí pahorkatina vhodná na nenáročné prechádzky.

Od Levíc je vzdialené 6 km v smere na Šahy a tvorí ho kúpalisko so štyrmi bazénmi, autokempingom s 250 lôžkami, elektrickými prípojkami pre stany a karavany, športoviskami, reštauráciami a bufetmi a príslušnou infraštruktúrou.

okolie-images

Arborétum Mlyňany /33km/

web: www.arboretum.sav.sk

"Zelená živá mapa sveta" - asi takto by sa dal charakterizovať prekrásny park rozprestierajúci sa v obci Vieska nad Žitavou. Nachádza sa tu vyše 2300 druhov vzácnych cudzokrajných drevín. Charakteristickou črtou parku je rozsiahle zastúpenie stálozelených drevín. Tieto majú svoj pôvod v rôznych, klimaticky odlišných častiach sveta.

okolie-images

Skalné Obydlia - Brhlovce /33km/

web: www.brhlovce.sk

Brhlovce ležia v Ipeľskej pahorkatine v doline potoka Búr, v nadmorskej výške okolo 174 m. V chotári obce sú lokality pórovitých andezitových tufov a tufitov, v ktorých sú podzemné obydlia.

Dodnes sa traduje, že tunajšie skalné obydlia majú vlastne svoj pôvod v ochrane domáceho obyvateľstva pred nájazdmi Turkov v 16. a 17. storočí. V obci sa nachádza expozícia TEKOVSKÉHO MÚZEA a OBECNÉ MÚZEUM. Expozícia TEKOVSKÉHO MÚZEA bola sprístupnená v roku 1992.

okolie-images

Tekovské múzeum v Leviciach /30km/

web: www.muzeumlevice.sk

Stála expozícia tekovského múzea na Levickom hrade, kde sú vystavené artefakty ź tekovského regiónu. Nachádza sa v areáli Levického hradu.

okolie-images

Mariánska Čeľaď /5km/

Nad Podhájskou, v hustom lese stojí opustený kláštor. Vlastne sú to už len ruiny kláštora. To miesto volajú ľudia kláštor Mariánskej Čeľade a je vzdialené od obce necelých 5 kilometrov.

Údajne mal kláštor špeciálne katakomby, dômyselne vybudované. Do tých chodieb by sa bez problémov zmestil furmanský voz zo záprahom. Tajná chodba vraj bola prepojená z kláštorom v Hronskom Beňadiku. Nuž, ak by to bola pravda, tá chodba by musela byť minimálne 30 km dlhá. Tajné chodby však kláštor mal, a to nie hocijaké. Boli zrejme poriadne veľké a nachádzali sa po celom okolí. Potvrdzujú to dodnes veľké krátery, ktoré sa vytvorili vplyvom dažďov. Zem nad chodbou sa jednoducho zosypala do útrob únikovej chodby.

okolie-images

Studnička v Pozbe /7km/

Pri potulkách po širšom okolí Požitavia určite nevynechajte Studničku pri obci Pozba. Tento tajomný názov v sebe skrýva jedno z najpríjemnejších oddychových miest v danom mikroregióne, ktoré zároveň už dlhé roky slúži ako pútnické miesto. Studnička sa nachádza v nádhernom prostredí tvoreného trojuholníkom obcí Pozba, Bardoňovo a Dedinka.

Studničku pri Pozbe dávame do pozornosti nielen kvôli jej pútnickému a cirkevnému charakteru, ale najmä kvôli jej oddychovému rázu - je to úžasné miesto napr. na zastávku pri dlhšej cyklotúre, kde sa môžete osviežiť vodou z prameňa, ktorá už vyliečila mnoho ľudí

okolie-images